Evlilikte Soyadının Değişmemesi İçin Kanun Teklifi

2012-10-11 17:44:00
Tanrıkulu, kadınların evlendikten sonra sadece kendi soyadlarını kullanabilmeleri için bir kanun teklifi sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kadınların evlendikten sonra kendi soyadlarını kullanabilmeleri için meclise 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi sundu.

Teklifin gerekçesinde "Türk Hukukunda kadın için pozitif ayrımcılık yapılması yönünde birçok kural bulunmasına karşın, gerek yargı uygulamalarında gerekse de günlük hayatta pozitif ayrımcılık bir tarafa kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasında dahi büyük eksiklikler olduğunu" belirten Tanrıkulu, eşlerin evlilik konusunda, evliliğin devamı süresince ve boşanmada eşit hak ve yükümlülüklere sahip olmaları için soyadıyla ilgili yasal bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Tanrıkulu kadının doğumla birlikte sahip olduğu ve kimliğinin belirlenmesinde en önemli unsur olan soyadını evlilik nedeni terk etmesi yönündeki yasal zorunluluğun kimlik karmaşasına neden olduğunu, sosyal yaşamdaki konumunu ve tanınırlığını zedelediği ifade etti.

Türk Medeni Kanunu'nun mevcut 187. Maddesi şu şekilde:

"Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir."

Tanrıkulu'nun teklifi ise 187. maddenin şöyle olmasını öneriyor:

"Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını ya da sadece kendi soyadını kullanabilir. Kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanmak isteyen ve daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir. Eşler birlikte bir soyadı belirlediklerinde, evlendirme memuruna ya da bir ay içinde nüfus idaresine  başvurmaları halinde, bu soyadını birlikte kullanırlar.

Teklifte ayrıca yeni kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde evli olan kadınların nüfus idaresine başvurarak kocalarına ait soyadlarını evlenmeden önceki soyadları ile değiştirebileckleri söyleniyor. (ÇT)

0
0
0
Yorum Yaz