İçinden 12 Eylül geçen filmler

2012-09-12 10:57:00
İçinden 12 Eylül geçen filmler |  görsel 1
Kimi önemsiz gibi görünen hayatlar üzerindeki etkileri, kimi ise yapılan işkenceler üzerinden ele aldı 12 Eylül darbesi ve sonrasındaki dönemi. Kiminde karakterler kaçtı, kiminde ise yüzleşti karanlıkla. İşte Türkiye tarihinin en önemli ve en çok tartışılan dönemini anlatan, eleştiren, sorgulayan, içinden 12 Eylül geçen, darbeye darbe vuran filmlerden bazıları. Av Zamanı (1988)

Berlin Film Festivali’ne kabul edilen 1988 yapımı Av Zamanı’nının yönetmen koltuğunda Erden Kıral bulunuyor. Aytaç Arman’ın köşesine çekilmiş bir yazarı canlandırdığı bu filmde yazar, kendisiyle hesaplaşırken 12 Eylül’den bahseder.

Babam Askerde (1994)

Handan İpekçi’nin senaryosunu yazıp yönettiği bu ilk uzun metrajlı filminde Gülnihal Yazıcı ve Yunus Gencer rol alıyor.

Babam ve Oğlum (2005)

3,5 milyonun üzerinde izleyiciyle buluşmuş ve bu izleyicilerin çoğunu gözyaşına boğmuş olan Babam ve Oğlum’da başrolleri Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Yetkin Dikinciler, Şerif Sezer gibi güçlü isimler paylaşıyor.

Beynelmilel (2006)

Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez’in beraber yönettiği Beynelmilel, Altın Koza’da en iyi film, en iyi senaryo dahil olmak üzere bir çok ödülün sahibi olmuştu.

Dikenli Yol (1986)

Zeki Alasya’nın yönettiği, 12 Eylül öncesi siyasi olaylara karışan ve bu yüzden abisinin ölümüne neden olan Hüseyin'in büyük şehire gidiş öyküsünün anlatıldığı filmde, Kadir İnanır ve Hülya Koçyiğit rol alıyor.

Eve Dönüş (2006)

Ömer Uğur’un anılarından yola çıkarak yazdığı ve aynı zamanda yönettiği Eve Dönüş dönemi, yapılan işkenceler üzerinden ele alıyor.

Eylül Fırtınası (1999)

Türk sinemasının en başarılı yönetmenlerinden biri olan Atıf Yılmaz’ın imzasını taşıyan Eylül Fırtınası, beş yaşındaki Metin’in annesinin cezaevine girmesiyle değişen hayatını konunun merkezine yerleştirerek darbe dönemini ve o dönemden etkilenen hayatları anlatır.

Fikret Bey (2006)

Oğlu 12 Eylül döneminde bir süre hapiste yattıktan sonra yurtdışına kaçmış olan Fikret Bey’in, işyerinde geçirdiği bir günde, hayatıyla ve yaşadığı dönemle yüzleşmesine şahit oluruz. Yönetmenliğini Selma Köksal Çekiç’in yaptığı filmde Fikret Bey’i Erol Keskin canlandırıyor.

Gönderilmemiş Mektuplar (2002)

12 Eylül’ün insanların hayatları üzerindeki etkilerinin anlatıldığı bir diğer film Gönderilmemiş Mektuplar. Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrollerinde yer aldığı filmde, yirmi yıl önce darbe sebebiyle yaşadığı kasabadan kaçan Cem’in, hiç unutmadığı Gülfem’e duyduğu aşka, hiç göndermediği mektuplar üzerinden şahit oluruz.

Sen Türkülerini Söyle (1986)

12 Eylül öncesinde karıştığı ‘olaylar’ yüzünden hapis yatan Hayri, dışarı çıktıktan sonra bıraktığı hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını, mücadele arkadaşlarının değiştiğini ve yozlaştığını anlar.

Ses (1986)

Fehmi Yaşar’ın senaryosunu yazdığı, başrollerini Tarık Akan ve Nur Sürer’in paylaştığı Ses, Zeki Ökten tarafından yönetildi.

Ülkücüler (2012)

12 Eylül öncesi ve sonrasında ülkücü hareketi konu alan belgesel türündeki bu filmin yönetmenliğini Halil Sarı ve Bilal Kalyoncu yaptı.

Zincirbozan (2007)

Adını 12 Eylül sonrası bazı siyasetçilerin mecburi ikamete tabi tutulduğu askeri tesislerden alan Zincirbozan, Atıl İnaç tarafından yönetildi.

 

 

0
0
0
Yorum Yaz