Kadınlar Mücadele Ediyor, Erkek Şiddeti Yargılanıyor

2012-11-07 14:51:00
Kadınlar Mücadele Ediyor, Erkek Şiddeti Yargılanıyor |  görsel 1

Ekimde kadına yönelik şiddetle mücadelede elde edilen kazanımlar, saldırganların aldığı cezalar ve örnek yargı kararları...

Erkekler Ekimde 10 Kadın Öldürdü, 16 Kadına Tecavüz Etti

bianet, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet konusunda sürdürülen mücadeledeki gelişmeler, saldırganlara verilen cezalar ve "olumlu" ve "olumsuz" yargı kararların çetelesini tutuyor.

* Yerelden haberler

Panik butonu uygulaması Adana ve Bursa'da

"Panik butonu" olarak da nitelendirilen "şiddet mağduru kadınların korunmasına yönelik elektronik destek sistemi" uygulaması pilot olarak Bursa'da başladı.

Van'da mobbing izleme kurulu

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde mobbing konusunda eğitimler verecek ve mobbinge uğrayan kişilere psikolojik yardımda bulunmayı amaçlayan "Mobbing İzleme Komisyonu" kuruldu.

Batman'da kadın projesi

Batman Belediyesi ve İsveç Olof Palme Vakfı ortaklığıyla 11 Eylül'de başlayan 'Yaşamı birlikte örmek için kadınlarla buluşuyoruz" projesi kapsamında kadınlara yönelik sağlık, haklar konusunda çalışmalar yapılıyor. Proje sene sonuna dek sürecek.

Ege'de cinsel saldırı merkezi

Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de turistlere yönelik cinsel saldırılara karşı Adli Tıp tarafından Muğla'ya özel merkez açılacak. Diğer şehirlere de yayılması planlanan projeye göre otopsi, muayene ve dinlenme bölümlerinden oluşan üç katlı binalarda İngilizce bilen uzmanlar görevlendirilecek.

* Gelişmeler, açıklamalar, araştırmalar

Tacizciye kıdem ve ihbar tazminatı yok

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, aynı işyerindeki çalışana cinsel tacizde bulunulmasının işverene derhal fesih hakkı verdiğine karar vererek tacizde bulunduğu iddiasıyla işten çıkarılan kişinin kıdem ve ihbar tazminatı istemlerini reddetti.

Yargıtay, yerel mahkemenin, mağdurun dilekçesi ile tanık ifadelerine rağmen kendisini taciz eden davacıyı karakol ve savcılığa şikâyet etmemesi nedeniyle işveren feshinin haklı olmadığı şeklindeki değerlendirmesinin de yerinde olmadığına hükmetti. Mağaza personeli bir çalışan, dava açarak, kıdem ve ihbar tazminatının hüküm altına alınmasını talep etmişti. İşveren ise davacı çalışanın iş akdinin kanunun "işçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması" hükmü uyarınca haklı olarak feshedildiğini savunmuştu.

Her gün 241 erkek şiddeti vakası

İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı rapora göre 2012'nin ilk yedi ayında ülke çapında 50 bin 617 şiddet vakası yaşandı. 49 bin 532 kadın şiddet mağduru oldu. Yani bir günde 241 saatte 10 aile içi şiddet olayı yaşandı. Yedi ayda işlenen cinayetlerde 140 kadın ile 559 erkek yaşamını yitirdi. Polis, ülke çapında 4040 kadın ile 30 erkeği koruyor. 4078 şiddet mağduru "çağrı" üzerine koruma kapsamında. Panik butonu uygulamasının başlatıldığı Bursa'da 885 kadın ile 25 erkek koruma altına alındı.

Kademe arttıkça kadın eğitimci oranı düşüyor

TÜİK tarafından yapılan bir araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçlara göre eğitim kademesi yükseldikçe kadın eğitimci oranı düşüyor. Okul öncesi eğitimdeki öğretmenlerin neredeyse tamamı kadın iken, ilköğretimde öğretmenlerin yüzde 52.9'u, orta öğretimde yüzde 42.5'i kadınlardan oluşuyor. Kadın profesörlerin oranı yüzde 27.6, kadın rektör oranı ise yüzde 5.6 düzeyinde kalıyor.

Ruh sağlığı raporu üniversite hastanelerinde

Cinsel tacize uğrayan çocukların sağlığının bozulup bozulmadığına artık Adli Tıp yerine üniversite hastanelerinde kurulacak merkezler karar verecek.

* Kampanyalar

Tacize karşı "Arkandayım" kampanyası

Canımız Sokakta adlı gönüllü oluşum, uluslararası Hollaback Derneği ile çalışarak tacize karşı 'Arkandayım' kampanyası başlattı. ABD'nin görgü tanığı kampanyası olan Gren Dot'la birlikte geliştirilen kampanya, üçüncü şahıslara tacize müdahale etmenin yollarını öğretmeyi amaçlıyor. Görgü tanıklarının hikayelerini paylaşacağı internet sitesinde bulunan 'Arkandayım' butonu ile kişilere destek sağlanacak.

Kızım Geleceğimdir kampanyası

Urfa'da "töre" bahaneli cinayetler, erken evlilik ve akraba evlilikleri ile mücadele etmek adına "Kızım Geleceğimdir" adlı proje başlatıldı.

--

Yargı kararları

* Adana'da G.A.(40) eski karısı E.S.'yi (34) bıçaklama suçundan 21 yıl hapis cezası istemiyle yargılanması tamamlandı. E.S.'nin "Barıştık, birlikte yaşıyoruz" ifadesi üzerine G.A.'ya 1 yıl 8 ay hapis cezası verilip, hükmü ertelendi.

* Adana'da annesini dövüp ayağını kıran ve kızkardeşinin de kolunu kırarak boğazını kesmeye çalışan ağabeyi S.G.'yi bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla ömür boyu hapsi istenen S.G. (20) isimli erkek "meşru müdafa" gerekçesiyle ceza almadı.

* Ankara'da B.Ç. (19) adlı kadını sinemada taciz ettiği gerekçesiyle altı aydır tutuklu olan A.Ş. (18), Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "nitelikli cinsel saldırı" suçuyla sekiz yıl dört ay hapis cezasına çarptırıldı.

* Ankara'da barda tanıştığı K.D.S.'nin evine giden N.A. içkisine ilaç katıldığı iddiasıyla savcılığa başvurdu. Yapılan tahlillerde uyuşturucu izine rastlanmadı ancak tecavüz izi olarak değerlendirilen ekimozla bulundu. Adli Tıp ayrıca "tecavüz olayından kaynaklı olarak travma sonrası stres bozukluğu" yaşadığını belirten bir rapor gönderdi. N.A.'nin avukatları uyuşturucu maddelerin ortaya çıkması için en az 20 ml kan alınmalı uyarısını da belirterek savcılığa başvurdu. Savcılık K.D.S, kuzeni U.K. ve E.G. hakkında tecavüz suçundan soruşturma açtı. U.K. N.A.'nın kendisi ve K.D.S. ile kendi rızasıyla birlikte olduğunu öne sürerken, K.D.S. iddiayı reddetti. Savcının kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat istediği davada Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi 'cinsel saldırı'suçunun sübuta ermediği gerekçesiyle beraat kararı verdi.

* Antep'te kendisini kaçırıp tecavüz eden ve yeniden görüşmek isteyen A.K:'yi (43) öldüren N.K. nefsi müdafaa nedeniyle beraat etti. N.K.'nin A.K. hakkında Nevşehir, Hatay ve Antep Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesi verdiği ancak her hangi bir sonuç alamadığı belirtildi.

* Balıkesir'de 14 yaşındaki kız çocuğunu taciz etmekten yargılanan bakkala, devlet hastanesinden alınan, kız çocuğunun ruh sağlığının bozulduğuna dair rapora dayanarak 15 yıl hapis cezası verildi Balıkesir'de görülen taciz davasından emsal niteliğinde bir karar çıktı.

* Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi işlettiği bakkal dükkanına müşteri olarak gelen N.A.'yı (14) dükkanında zorla alıkoyarak cinsel istismarda bulunan Y.S.'ye mağdurun beyanını esas alarak sanığa 17 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme bu davalarda Adli Tıp raporunun tek bilirkişice hazırlanmasının evrensel hukuka aykırı olduğunu belirtti. 2011 Aralık ayındaki ilk duruşmada tutuklanan sanığın, sekiz ay sonra delil yetersizliğinden tutuksuz yargılanmasına karar veren mahkeme, mağdurun ruh sağlığının bozuk olduğunu belirten üniversite hastanesinin raporunu yeterli bulup Adli Tıp Kurumu raporunu beklemeye gerek duymayarak kararını Yargıtay'a gönderildi. Cezası kesinleşinceye kadar denetimli serbestlikten yararlanacak Y.S.'ye yurtdışına çıkış yasağı da getirildi.

* Bitlis Ağır Ceza Mahkemesi, N.Y.'nin tecavüz sonucu hamile kalıp altıncı ayında düşürdüğü bebeğe yapılan DNA testi sonucunda bebeğin babasının yüzde 99.9 oranında S.İ. olduğu belirtilmesine rağmen "suçun sanık tarafından işlendiğine dair yeterli kanıt bulunmadığı" gerekçesiyle S.İ.'nin beraatine karar verdi. Dava temyize gidecek.

* Burdur'da O.A. (41) birlikte yaşadığı H.T. (28) ve H.T.'nin kardeşleri A.T.(25) ve G.T.'ye (30) cinlerle korkutup tecavüz etti. Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı "Yaşları 28-30 olan ve fiziken sağlıklı mağdurların, anlattıkları şekilde suistimal edilmeleri yasal delillerle desteklenemediği için iddiaları da soyut ve samimiyetten uzak bulunmuştur" diyerek soruşturma açmadı. Karara itiraz edilmesi üzerine Isparta Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın kararını bozup O.A. hakkında 30 yıla kadar istemiyle dava açtı.

* Elazığ'da kendisinden ayrılmak isteyen nişanlısı Meral Oral'ı (21) öldüren A.Y.'nin "kasten insan öldürmek" ve "ruhsatsız silah taşımak" suçlarıyla yargılandığı davanın ilk duruşması Elazığ 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. A.Y.'nin ağır tahrik olduğunu iddia ettiği mahkeme diğer tanıkların dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

* Eskişehir'de E.B., kendisine sözle cinsel tacizde bulunan Ü.N. hakkında suç duyurusunbda bulundu. Ü.N. ise kadının kendisine küfrettiğini öne sürdü.  2. Sulh Ceza Mahkemesi, Ü.N'ye "cinsel taciz" suçundan 1.500 TL para cezası verdi. Mahkeme, aynı şekilde, E.B hakkında "hakaret" suçundan 1.500 TL para cezası verdi. Ü.N ve E.B'nin cezaları hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapsamında 5 yıl erteledi.

* Erzurum'da K.N. (25) hakkında, Nisan 2011'de A.K.(24)' saldırıda bulunduğu gerekçesiyle ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istenmişti. 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde davası süren K.N.'nin  daha önce G.D.(16) ve N.T. 'yi (23) de tecavüz etmek için bıçakla tehdit ederek kaçırdığı ortaya çıktı. K.N., G.D. ve N.T. "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" suçundan Pasinler Asliye Ceza Mahkemesi tarafından toplam 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

* Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi şiddet gördüğü için ailesinin evine giden karısı Elif Karanlıkbulut'u (20) bıçaklayarak öldüren Ö.K. ve  azmettirdiği ileri sürülen babası M.S.K. ve kardeşi T.K.'nın yargılandığı durulşmada, M.S.K. hakkında 'inandırıcı delil' bulunmadığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Cumhuriyet Savcısının hazırladığı iddianamede  Ö.K. ve T.K. hakkında TCK 81/1, TCK. 82/1Maddesi kapsamında 'kasten adam öldürmek', suçundan ayrı ayrı müebbet hapis istemiyle cezalandırılmasını istendi. Mahkeme Ö.K. ve T.K. hakkındaki kuvvetli suç şüphesi bulgularını gerekçe göstererek tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

* Fethiye'de İ.Ç.'nin öğrencisi E.A.(11)'ya tecavüz ettiği için açılan dava iki yıl sonunda karara vardı. Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi İ.Ç.'yi nitelikli cinsel istismar suçundan 23 yıl hapis cezasına çarptırdı. İ.Ç.'nin duruşmadaki hal ve tavırları nedeniyle 19 yıl 2 ay hapis cezasına indi. İ.Ç.'nin telefona çektiği görüntüleri bulan eşi M.Ç.'yi de bıçakla tehdit etmesi nedeniyle İ.Ç.'ye 2 yıl 20 gün hapis cezası daha verildi.

*İstanbul'da 10 Ağustos'ta E.S.'nin kaldığı eve girip gasp ve cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan M.C.  hakkında 12 yıldan 24 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

* İstanbul'da oyuncu G.Ö. ile cinsel ilişkisini cep telefonuyla kaydettiği ve internet yoluyla yaydığı gerekçesiyle eski milli basketbolcu G:D'ye verilen 3 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

* İstanbul'da boşanma aşamasından savcılıktan üç kez koruma isteyen karısı Müzeyyen Yanık'ı sokakta tabancayla öldüren H.B. ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.

* İstanbul'da M.B., evine gelen S.M.B.'ye (22) tecavüz ettiği için tutuklanması istemiyle mahkemeye sevkedilmişti. Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi "mağdurenin raporunda travmatik lezyon (zorlama sonucu vücutta eziklik, morarma) görülmediğine dair görüş bulunduğu" gerekçesiyle tutuklamayı gerektirecek nitelikte delil olmadığına karar vererek M.B.'yi serbest bıraktı. Savcı, "Müştekinin açıkça istemediğini beyan etmesi yeterli olmayıp ayrıca direnmesi mi gerekir? 'Müştekinin direnişinin bulunmaması varsayılan bir rızasının bulunduğunu gösterir' diye bir çıkarım, hukuk güvenliğini temelinden sarsar" diyerek mahkemenin kararına itiraz etti. Üst mahkemenin, M.B. ile ilgili kararını açıklaması bekleniyor.

* İstanbul'da 14 yaşındaki kızına tecavüz ederek hamile bırakan A.Ö.'nün 15 yıla mahkum olmasına Yargıtay 'mağdur bakire' diyerek cezayı bozdu. Davaya yeniden bakmaya başlayan Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesi Yargıtay'ın uyarısını dikkate alıp cezayı sekiz yıla indirdi. Ancak tecavüzcünün baba olduğu ve çocuğun ruh sağlığının bozulduğu gerekçeleriyle artırım yaptı. A.Ö. 15 yıl hapse mahkum oldu ve kızı 21 yaşını tamamlayana kadar babalık hakkı alındı.

* İzmir'de aynı bölümde görev yapan G.A.Y'ye tecavüz ettiği gerekçesiyle 6 yıl 9 ay hapis cezasına çarptınlan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. H.Y.A., aynı olayla ilgili yargılandığı 'alıkoyma' suçundan da 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptınldı.

* İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Nisan 2010 Cumartesi gecesi bankada çalışan Esra Yaşar'ı, ertesi gece üniversite öğrencisi Ayşe Selen Ayla'yı, pazartesi gecesi transeksüel Azra'yı tabancayla başından vurarak öldürmekten yargılanan H.A. hakkında üç kez ağırlaştırılmış ceza, silah, gasp ve delilleri gizlemek suçundan da ayrıca toplam 45 yıl hapsini istedi.

* Kaş'ta üç yıl önce tecavüze uğrayan S.K.'ya (16) destek için Kaş Hükümet Konağı önünde basın açıklaması yapan Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi üyeleri, Eğitim-Sen Antalya Şubesi üyeleri, S.K.'nın avukatı ve rehber öğretmeni hakkında "Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme" suçlamalarıyla dava açıldı. 19 sanıklı davanın ilk duruşması Kaş Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

* Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi, kız öğrencilere tacizden yargılanan R.E.'yi 41 yıl hapis cezasına çarptırdı.

* Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz ay kadın kılığına girerek uzaklaştırma cezası aldığı eve girerek karısı Cafiye Kaya'yı öldüren R.K.'ye davanın ilk duruşmasında ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi.

* Kocaeli ve İstanbul'da 'polisim' diyerek kız çocuklarını taciz ettiği iddiasıyla 23 suçtan aranan İ.İ. (30) Kocaeli Emniyeti tarafından yakalandı.

* Mardin'de Yargıtay'ın kısmi bozma kararında sonra yeniden görülmeye başlanan N.Ç. davasına devam edildi. Beşi tutuklu 26 sanıktan hiçbiri duruşmaya gelmezken, iddia makamı yine "mağdurun rızası olduğu" yönünde mutalaa verdi. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi N.Ç.'yi 'para karşılığı erkeklere pazarlamakla' suçlanan T.T. hakkında ifadesine başvurulmak üzerine tekrar yakalama kararı alırken, duruşmayı dosyadaki eksiklerin giderilmesi için 9 Kasım'a erteledi.

* Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 15 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz eden dört kişiye, 4 bin 400'er lira para cezası verdi.

* Samsun'da A.K.'ye (38) tecavüz etmek suçundan yaklaşık 1 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan 52 yaşındaki M.Y., yargılandığı mahkemede 'tecavüz' suçundan delil yetersizliğinden beraat ederken, konut dokunulmazlığını ihlal etmekten 1 yıl hapis cezası aldı.

* Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi, eski karısını döven ve tecavüz eden G.K.'ye (28) tecavüzden beraat, şiddetten ise 5 ay hapis cezası verdi. Ceza ertelendi. (ÇT)

153
0
0
Yorum Yaz