'Savaşa Hayır' diyenler meydanlara sığmadı

2012-10-05 09:58:00
Savaşa Hayır diyenler meydanlara sığmadı |  görsel 1

AKP'nin MHP desteği ile TBMM'den Suriye'ye dönük saldırı tezkeresini çıkarmasına karşı İstanbul, Ankara, Antalya, Antep, Bursa, Edirne, Mersin, Isparta ve İzmir'de muhalefet sokağa çıktı.

İstanbul'da Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul İl Örgütü, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Meclisi (HDK), TMMOB İKK, KESK İstanbul Şubeler Platformu, İstanbul Tabip Odası, Eczacılar Odası İstanbul Şubesinin çağrısıyla Taksim'de onbinlerce savaş karşıtı buluştu.

KİTLE MEYDANA SIĞMADI
Son yılların en büyük buluşmasına sahne olan eylemde kitle meydana sığmadı. Sık sık "Çıktı Tezkere Meclis gitsin askere", "Katil ABD İşbirlikçi AKP" sloganları atıldı. Savaşa karşı biraraya gelen binlerce kişi Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması için toplandı. Çağrıcı kurumlar adına basın açıklamasını Halkevleri İstanbul Şube Başkanı Özge Ozan okudu. AKP'nin Hatay'dan sonra Akçakale'yi de silahlı grupların kol gezdiği bir yer haline getirdiğine dikkat çeken Ozan Akçakale halkını korumak için hiçbir önlem almayan AKP'nin savaş kışkırtıcılığına hız verdiğini söyledi. Sınır kentlerimizde halkın aylardır savaşı ve silahlı grupları istemediğini haykırdığını hatırlatan Ozan AKP'nin savaşı meşrulaştırmak için Alevi ve Kürt düşmanlığına sarıldığını, fiili bir savaşı körüklemek için bahaneler ürettiğini söyledi.

ANKARA'DA KİTLEYE GAZ BOMBALI SALDIRI
Ankara'da DİSK, KESK, TMMOB İKK, Ankara Tabip Odası, ÖDP, TKP, HDK ve Halkevleri çağrısı ile YKM önünde toplanan kitlenin önü Güvenpark'da polis ve TOMA araçları ile kesildi. Barikata kadar yürüyen kitle uzun bir süre burada bekleyişi sürdürdü. Ancak polis barikatı kaldırmak yerine kitleye gaz bombası ile müdahale etti. Müdahale sonrası GMK Caddesinde yeniden toplanan kitle Kızılay'a yürümek istedi ancak polis gaz bombaları ile kitleye tekrar saldırdı. Çatışmalar ara sokaklarda uzun süre sürdü.

İZMİR
İzmir'de binlerce savaş karşıtı DİSK, KESK, TMMOB İKK, ÖDP, TKP ve Halkevleri'nin çağrısı ile Konak'ta Eski Sümerbank önünden AKP il binasına yürüdü. Burada ortak açıklamayı TMMOB İKK Sekreteri Ferdan Çiftçi okudu. Çiftçi, halkın savaş istemediğini vurgulayarak ABD taşeronluğu yapan AKP'yi bu yanlışdan dönmeye davet etti.

MERSİN
Mersin'de ÖDP, HDK, TKP ve Halkevleri üyeleri, Taşbina önünde yaptıkları açıklamayla TBMM'de kabul edilen tezkereyi protesto etti. Eylemde açıklama yapan ÖDP İl Başkanı Oktay Canpolat, Suriye'ye yönelik bir müdahaleyi kesinlikle istemediklerini belirterek, "Savaş sorunları çözmüyor" dedi. AKP'nin savaş politikasıyla ülkeyi felakete götürdüğünü ifade eden Canpolat, "Hükümet bu savaş politikasından bir an önce vazgeçmeli" diye konuştu.

TBMM'de kabul edilen tezkerenin "savaş tezkeresi" olduğunun altını çizen Canpolat, emperyalist politikalarla Ortadoğu halkının baskı altına alınmak istendiğini kaydetti.

BURSA
Bursa Savaş Karşıtı Platform, TBMM'de  kabul edilen tezkereyi protesto etti. Fomara Meydanı'nda toplanan ve aralarında ÖDP, TKP ve Halkevini bulunduğu platform üyeleri 'Tezkere geri çekilsin, savaşa hayır' yazılı pankart taşıdı. AKP binası önünde grup adına basın açıklamasını Aslı Evke Yetkin okudu.

ANTEP
Antep demokrasi güçleri Yeşilsu parkında ortak bir basın açıklaması düzenlendi; hükümetin derhal tezkereyi geri çekmesi istenen eyleme ÖDP, TKP, HDK ve Gençlik Muhalefeti destek verdi.

EDİRNE
Edirne'de ÖDP, TKP, HDK, Gençlik Muhalefeti ve Öğrenci Kolektifi çağrısı ile yapılan eylem Tahmis Meydanından başladı. AKP il binası önüne kadar yapılan yürüyüş basın açıklamasıyla sonlandırıldı.

ANTALYA
Antalya'da Attalos Meydanı'nda bir araya gelen Emek ve Demokrasi Güçleri, AKP'nin savaş tezkeresini protesto etti.

ISPARTA
Isparta'da Öğrenci Kolektifi ve TKP üyeleri, Isparta Kaymakkapı Meydanı'ndaki AKP İl Binası önünde bir basın açıklaması düzenledi.

 

0
0
0
Yorum Yaz