Taksim'i Yayalaştırma mı yoksa rantlaştırma projesi mi?

2012-11-07 14:54:00
Taksim'i Yayalaştırma mı yoksa rantlaştırma projesi mi? |  görsel 1

Taksim rahatlayacak dediler, şimiden felç oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin “Taksim’i rahatlatacak” dediği Taksim Yayalaştırma Projesi Taksim’i felç etmeye başladı. Taksim’i şantiye alanına çeviren projenin ilk etabı olan Tarlabaşı ve Harbiye arasında uzanan cadde boyunca yol araçlara kapatılınca trafik altüst oldu. Peki şimdiden sorunlara neden olan  bu proje Taksim için uygun bir proje mi? Taksim Yayalaştırma Projesi’yle ilgili merak edilenleri ve Mimarlar Odası’nın projeye bakışını TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi 2. Başkanı mimar Sabri Orcan’la, Taksim’de, projeden etkilenecek alanları da dolaşarak konuştuk.

BU NASIL YAYALAŞTIRMA

İlk olarak yolun trafiğe kapandığı Tarlabaşı’na gidiyoruz. Projeyle Taksim Meydanı’nın araçlardan değil insanlardan arındırılacağına vurgu yapan Orcan, Tarlabaşı’nın trafiğe kapatılmasını ilk adım olarak değerlendirdi. “TMMOB projeye ‘Taksim’i yayasızlaştırma projesi’ diyor. Neden? sorumuz üzerine Orcan, “Tünellerin yapılmasının ardından Meydan’a gelmek isteyen insanlara bir buçuk metre genişliğindeki geçiş alanları kalacak. Bu yüzden geliş gidişler oldukça zor olacak” yanıtını verdi. Gezi Parkı’nda tekrar yapılmak istenen Topçu Kışlası’nın da insansızlaştırma projesinin diğer bir ayağı olduğunu söyleyen Orcan, “Bu yüzden meydanda yapılan ortak etkinliklere zor da olsa gelmeyi başarsalar bile buradan çıkışları çok daha korkutucu olacak. Bu yüzden meydan, insanların Topçu Kışlası’ndaki ticari amaç taşıyan eğlenceler dışında buraya gelmesini sağlayacak bir cazibe merkezi olmaktan çıkıyor” dedi.

‘TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLMEYECEK’

Proje, Tarlabaşı, Gümüşsuyu, Sıra Selviler Caddesi ve Mete Caddesi’nden meydana çıkan tünel planlamasını içeriyor. Şuan yalnızca Tarlabaşı ve Harbiye arasındaki tünel projesi onaylandı. İBB Başkanı Kadir Topbaş, bu dört tünelle trafiğin rahatlayacağını söylüyor. Ancak Orcan aynı görüşte değil. “Burada yapacağınız tünel, Taksim trafiğine  kalıcı bir çözüm getirmeyecek. Sadece lokal olarak bir fayda sağlayacak. O tünelden sonraki kısım yine tıkanacaktır” dedi. Özellikle otobüs terminallerinin trafiği yoğunlaştırdığını anlatan Orcan, “İBB otobüs terminalini yer altına almak gibi bir plandan bahsediyordu. Düşünebiliyor musunuz Taksim Meydanı’nda kocaman bir beton kütle ve onun altından binlerce metrekarelik kapalı alan var. İnsanlar egzos gazlarının içinde bekliyor. Oradaki havalandırmayı bile düşünseniz meydana yükselen hava bacalarından dolayı meydanın zaten bir özelliği kalmayacaktır” diye konuştu.

METRO HESABA KATILMAMIŞ

Projede meydandaki metro hattının dikkate alınmadığını da dile getiren Orcan, “Trafiğin yer altına alındığı vakit buradaki metro yapısıyla nasıl uyum sağlayacağını kimse düşünmemiş” dedi.

GEZİ PARKI’NDAN RANT KIŞLASINA

Gezi Parkı da projeden nasibini alan alanlardan biri. Parkın entegre bir planla Yayalaştırma Projesi’ne katılacağını anlatan Orcan, “Topçu Kışlasının yapılması demek Gezi Parkı’nın ölmesi demektir. Gezi Parkı cumhuriyet sonrasının ilk mimarilerinden. Ancak bu tarihi değer Topçu Kışlasıyla yok olacak” yorumunu yaptı. Topçu Kışlası Projesinin Mete Caddesi, Meydan ve Cumhuriyet caddesinin bir kısmını kapsadığını aktaran Orcan, Gezi Parkı’nında avlu olarak tasarlandığını ifade etti. Ayrıca insanların soluk almak için geldiği kamuya açık bir yer olduğuna vurgu yapan Orcan, “Ancak kışlanın girişi çıkışı kontrollü olacak. Yani kamuya açık bir alan gibi gözükecek ama kamunun kontrolünde olmayacak. Buranın yeşilliğinden faydalanmak için ancak burada bir kafenin ya da bir restorantın bahçesinde oturacaksınız. Kışlada bulunan kültür merkezlerinin de kiralık olduğuna dikkat çeken Orcan, “Ancak bu yerlerin bir sonraki dönemde ne amaçla kullanılacağına dair bir plan notu yok” eleştirisini yaptı. İhya çalışmaları toplum belleğinde yer alan çalışmaları tekrar diriltmedir. Meydanı Topçu Kışlası olarak hatırlayan kaç kişi var.

DAR GEÇİŞLER OLACAK

Orcan’la ikinci adresimiz Sıra Selviler Caddesi. Sıra Selviler Caddesinde eski CHP binasından tünelin dalış yapacağını söyleyen Orcan, tünellerden yayalara kalan dar geçişler yüzünden herhangi bir etkinlik yada toplanma sonrası kazaların yaşanabileceğine dikkat çekti.

GÜMÜŞSUYU’NA METRO ENGELİ

Gümüşsuyu’ndaki tünel Alman Konsolosluğunu biraz geçtikten sonra dalış yapacak ve  Cumhuriyet caddesine bağlanan bir tünel geçişi olacak. Orcan, Gümüşsuyu’nun metroyla çakışma noktasında olmasından dolayı buradaki planlandan vazgeçilmesi ihtimalinin olduğunu belirtti.

‘AKM KAPALI TUTULABİLİR’

Uzun süre yıkımı veya kapatılması gündemde olan AKM, kent hareketlerinin ve sanatçıların mücadelesi sonucu kurtulmuştu. Ancak Orcan, AKM’nin yine tehlikede olduğunu şu sözlerle dile getiriyor: “Buradaki yapılaşma bitmeden AKM’yi açmanında bir anlamı olmayacak diyecekler. AKM’nin biz daha uzun bir süre İstanbul kentlisiyle buluştuğunu göremeyeceğiz”.

TOPLUMUN BELLEĞİNE SALDIRI

Yayalaştırma Projesinin hem Taksim’in tarihi dokusuna hem de halkın belleğine saldırdığını vurgulayan Orcan, “Taksim insanların mitingler yaptığı, yılbaşını kutladığı, randevulaştığı bir buluşma noktası. Proje bu etkinlikleri engellemeye dönük planlanmış” dedi.  Başbakan Erdoğan’ın, Kızılcahamam’daki konuşmasında da bunu net biçimde ifade ettiğini söyleyen Orcan, “Başbakan,  insanların sadece tarihi bir anıyı canlandırmak için Taksim Meydanına gelmesini istediğini söyledi. İnsanlar buluşma noktalarına direktifle gitmezler burada buluşmayı toplum kendisi seçmiştir” diye tepki gösterdi. (İstanbul/EVRENSEL)


‘HUKUKSAL SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ’

Projenin hukuksuz biçimde onaylatıldığına ileri süren Orcan, “İBB, Koruma  Kurulu onay vermediği halde, ‘Kurul projeyi onayladı’ dedi. Projeye karşı çıkan bilim insanlarını sürgün etti. Bu süreçlerden sonra zorlama bir kararla hemen ertesi gün onay kararı alındı” dedi. TMMOB Mimarlar Odası olarak projeyle ilgili hukuksal süreci başlatacaklarını da sözlerine ekleyen Orcan, “Ancak siz haklı çıksanız da proje yapılmış oluyor. Ondan sonra da ‘Yapılmış binayı mı yıkacağız’ söylemleriyle karşılaşıyorsunuz. Bu yüzden bütün istanbulluları, bütün kentini seven insanları taksime sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu.


MEYDANA TRAFİK SOKULMAMALI

Orcan Mimarlar Odası olarak Taksim’de trafik sorununu çözmek için ortaya koydukları çözüm yollarını şöyle maddelerindirdi: -Trafik sorununu çözmek için en başta  buraya trafiği sokmayacaksınız. -Yan yollardan, geçiş yerlerinden faydalanılmalı. -Taksim Meydanı bir kez transfer merkezi olmamalı. -En başta meydandaki otobüs terminali bu sorunu çözümsüzleştiriyor. Bu yüzden burası sadece durak olmalı. -Kentin içine özel araçların girmesiyle ilgili rahatlıklar ortadan kaldırılmalıdır.

0
0
0
Yorum Yaz